banner1014

Samsun'da Koronavirüs Denetimlerinde 800 Kişiye Cezai İşlem Yapıldı

Samsun'da koronavirüs (Kovid-19) salgını münasebetiyle ekiplerin yaptığı sosyal mesafe ve maske kullanımı denetimlerinde 800 kişiye cezai işlem uygulandı.

Samsun'da Koronavirüs Denetimlerinde 800 Kişiye Cezai İşlem Yapıldı

Samsun'da koronavirüs (Kovid-19) salgını münasebetiyle ekiplerin yaptığı sosyal mesafe ve maske kullanımı denetimlerinde 800 kişiye cezai işlem uygulandı.

Samsun Valiliğinden konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle;

Son günlerde ülkemiz genelinde koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış, hayatımızın her alanında belirlenen mevcut tedbirlere hiçbir gevşemeye mahal verilmeden uyulmasının önemini ve ciddiyetini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Maske,  mesafe ve  temizlik kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbir uygulamalarını kontrol etmek için İlimiz genelinde aralıksız devam eden Koronavirüs Tedbirleri Denetimleri, gelinen son durum göz önünde bulundurulduğunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, yayılım hızını kontrol altında tutma ve salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz etmektedir.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı, Samsun’da Valiliğimiz  koordinasyonunda tüm kamu kurumlarıyla birlikte koronavirüse karşı topyekûn, etkin bir mücadele yürütüldüğünü ve bu mücadelenin kıymetli Samsunluların desteği olmadan başarılı olamayacağını hatırlatarak, “Üzülerek görüyoruz ki, karantinada evinde olması gereken pozitif ve temaslı kişiler bile evlerinden dışarıya çıkıp topluma karışıyor. Böyle umarsız, nasılsa bana bir şey olmaz şeklindeki yaklaşım ilimizde risk düzeyini artırıyor. Bu nedenle halkımızın bu zorlu mücadelede kurallara uyarak yanımızda olmasını bekliyoruz” dedi.

Samsun’un sağlık alt yapısı olarak Türkiye’nin en güçlü illerinden biri olduğunu söyleyen Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı, “Bize katıldığımız etkinliklerde sürekli hastanelerdeki doluluk oranını soruyorlar. Samsun’da hastanelerimizde doluluk oranlarında şu an için bir sorun yaşamadığımızı hep açıklıyoruz. Ancak halkımızın bu güçlü alt yapının da bir sınırı olduğunu bilmesi gerekiyor. Kurallara uymamakta ısrar etmemiz durumunda vaka sayısında artış kaçınılmaz olacaktır.

Bu nedenle vaka sayısını artırmamak için lütfen maskemizi takalım, dışarı çıktığımızda sosyal mesafeye dikkat edelim. İzolasyondaysak evimizden dışarı kesinlikle adım atmayalım. Hastanelerimizdeki yoğunluğu azaltabilmek, olası virüs yayılımını engellemek için mecbur kalmadıkça hastanelerimize daha az başvuralım.  Sağlık ordumuz, kolluk birimlerimiz ve tüm görevlilerimiz gece – gündüz, hastane, ev, mahalle fark etmeksizin cansiperane bir şekilde çalışıyor. Onlara yardımcı olalım, koronayla hayatlarını ortaya koyarak gösterdikleri mücadeleye destek olalım. Tedbirlere uyalım kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım” dedi. 

İl bazında yapılan korona denetimlerinde tedbirlere uyum noktasında eksiklik tespit etmeleri durumunda idari ve cezai işlem başlatmakta tereddüt etmediklerini belirten Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun Valiliği olarak sahadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz, denetimlerimizi daha da sıklaştıracağız, her vatandaşımıza ulaşarak onları uyaracağız. Konuyla ilgili kaymakamlarımıza ve kamu kurumlarımızın yöneticilerine gereken talimatı verdik. İnşallah kamu kurumları ve vatandaş işbirliğiyle, bu illeti yeneceğiz.” dedi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında ilimiz genelinde 24 Ağustos-01 Eylül 2020 tarihlerinde,

1-İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan denetimlerde;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 142 şahsa 35.948 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 608 şahsa 575.542 TL, toplamda 750 şahsa 611.490 TL para cezası uygulanmıştır.

2-İl Jandarma Komutanlığınca yapılan denetimlerde;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 25 şahsa 9.480 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 35 şahsa 28.566 TL, toplamda 50 şahsa 38.046 TL para cezası uygulanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER