banner1020
banner978

Sakarya’da Korkutan Patlama

Sakarya’nın Kuzey ilçelerinde geçen hafta meydana gelen esrarengiz patlamanın bir benzeri bugün 15.30 sularında Sakarya merkezi ve ilçelerinde yaşandı. Deprem acısının hâla taze olduğu Sakarya’da esrarengiz patlama vatandaşları sokağa...

Sakarya’da Korkutan Patlama
Sakarya’nın Kuzey ilçelerinde geçen hafta meydana gelen esrarengiz patlamanın bir benzeri bugün 15.30 sularında Sakarya merkezi ve ilçelerinde yaşandı. Deprem acısının hâla taze olduğu Sakarya’da esrarengiz patlama vatandaşları sokağa döktü.

Vatandaşlardan bazılarının deprem bazılarının doğalgaz patlaması olarak düşünmesi polisi harekete geçirdi. Patlamanın hemen ardından ekipler, kendi bölgelerinde bir patlama olup olmadığını araştırmaya başladı. Şehrin farklı noktalarından yakınlarında bir patlama olduğu ihbarı alan polis ekipleri şehrin her noktasından aynı ihbarı alınca devreye Sakarya Valisi Mustafa Büyük girdi. Vali Büyük, Sakaryalıları rahatlatan bir açıklama yaparak, hissedilen patlamanın deprem veya başka bir şey olmadığını sadece Türk Hava Kuvvetlerinin eğitim uçaklarından birinin ses hızını aşarak çıkarttığı bir patlama olarak algılandığını belirterek araştırmaların devam ettiğini söyledi.

Halk arasında panik yaşanmasına neden olan patlama ile ilgili inceleme yaptıklarını belirten Vali Büyük, “İlk etapta fiziki bir patlama yok. Patlama geçen gün Karasu'da da duyulan ve uçakların ses sınırını aştığı zaman duyulan ses patlaması olduğunu tahmin ediyoruz. Araştırıyoruz. Patlamayla ilgili yapılan araştırma bir uçağın ses sınırını aştığı anda çıkarttığı bir patlama olarak algılandı" diye konuştu.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler kentin her yerinde patlama ile ilgili çalışma yapıyor. Yapılan çalışmada patlama ile ilgili fiziki bir kayıt bulunamadı. Polisin konuştuğu vatandaşlar sesin sürekli başka taraftan geldiğini söyledi.

Atatürk Bulvarı’nda esnaflık yapan Mustafa Küçükbaycı isimli vatandaş, patlama sesini duyduklarında büyük korku yaşadıklarını ve deprem olduğunu zannederek dışarı çıktıklarını anlatarak, “Patlama sesi ile dışarı fırladık. İlk önce deprem olduğunu zannettik. Ama sadece camlar sarsıldı. Dışarı çıktığımızda herkes kaçıyordu” dedi.

Yine aynı cadde üzerinde bir sigorta firmasının sahibi olan Ali Esen ise şunları söyledi: “Deprem sigortası yaptığımız sırada bu sesle birlikte irkildik. Malumunuz bölgemiz birinci derece deprem bölgesi. O ses üzerine hepimiz dışarı fırladık. O ses nereden geldi bir şey mi oldu Allah korusun diye. Az önce haberlerden öğrendik ki gerçekten olağanüstü bir patlama sesi. Bilmiyorum şu anda durum nedir”

Şaban Malakçı isimli vatandaş ise, “Önce büyük bir patlama ardından da küçük bir patlama oldu. Tüp patlamıştır dedik gene bir garibanın ocağı söndü dedik” diyerek patlamanın uçak hızından dolayı olmasına şaşırdığını söyledi.

Ahmet Çuhadar, önce doğalgaz patlaması zannettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Farklı bir ses. Doğalgaz deprem arası bir sesti. İkisini de andırıyor. Her taraftan duyulmuş herkes dışarı çıkmış.”

Geçen günlerde Karasu ve Kocaali ilçesinde de bir patlama sesi duyulmuş ancak patlamanın neden kaynaklandığı öğrenilememişti.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER