banner1028

İlkadım Zabıta Ekipleri Fırınlara Şafak Denetimi Yaptı

İlkadım Belediyesi Zabıta ekipleri fırınlarda şafak vaktinde denetim yaptı.

İlkadım Zabıta Ekipleri Fırınlara Şafak Denetimi Yaptı

İlkadım Belediyesi Zabıta ekipleri fırınlarda şafak vaktinde denetim yaptı. Şafak denetimleri kapsamında saat 05:00’te ilçede faaliyet gösteren 25 fırına denetim gerçekleştiren ekipler 8 işletmeye ceza uygulanırken 17 fırına görülen eksiklikleri tamamlaması için uyarı verildi.

İlkadım Belediyesi Zabıta ekipleri halkın sağlığını korumak adına sofraların en çok tüketilen malzemesi olan ekmeğin uygun koşullarda üretimini denetlemek adına ilçede faaliyet gösteren fırınlara yönelik denetimlerini sürdürüyor. Saat 05.00 de başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden şafak denetimlerinde kent merkezindeki bütün fırınlar kontrol edildi. Denetim sırasında ekmek gramajı, hijyen, vergi levhası, çalışama ruhsatı gibi konular hakkında kontroller yapıldı. Eksikleri olan işletmelere uyarılar yapılırken eksiklik tespit edilen 8 fırın hakkında da yasal işlem başlatıldı.

“Ben zam yapmadım eski fiyattan satıyorum”

Denetimler sırasında vatandaş dan gelen şikayetini değerlendiren zabıta ekipleri Hançerli Mahallesi’nde bulunan fırına denetim gerçekleştirdi. Gramaj eksikliği ve bağlı bulunduğu Fırıncıların Odası’nın fiyat etiket tarifiyesine uygun satış yapmayan işletme sahibini verdiği cevap zabıta ekiplerini şaşkınlığına sebep oldu. Zabıta ekiplerini yanında getirdiği tartı ile tarttığı 230 gram olması gereken ekmeği 200 gram olarak 1.5 TL satışa sunan işletmeye ceza kesen ekiplere kendini savunan işletme sahibi,” Ben zam yapmadım. Eski fiyattan ekmeği satışa sunuyorum. O zaman Halk Ekmek nasıl uygun fiyata ekmek satıyor. Tarım Müdürlüğüne gidip bu konuyu araştıracağım” ifadelerinde bulundu.

“Halkın yediği ekmeğin hijyen kalitesi önemli”

Halkın yediği ekmeğin hijyen koşullarında üretilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan İlkadım Belediye Başkan Necattin Demirtaş, " İşletmelerimizin birçoğu gerekli uyarılar yapıldıktan sonra eksikliklerini gideriyor. Biz hem denetim yapıyoruz hem de esnafımıza bu konuda rehberlik ediyoruz. Amacımız vatandaşın sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak. Halkın sağlığı her şeyden önemlidir. Bu konuda fırın sahiplerinin de oldukça duyarlı olması ilçe halkına yakışır hizmet vermesi oldukça önemli. Halk sağlığıyla oynayan işletmeler olursa bunlara gerekli yaptırımlar ve cezalar uygulanacak. Gerekirse işletmeler kapatılacak. Esnaflarımızdan isteğimiz, kendi sofralarında bir gıdayı nasıl görmek istiyorlarsa vatandaşa da onu üretip satsınlar” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER