banner1014

Hadsiz Açıklamalarda Bulunan O Dotor'a Tepki Yağdı

Bafra Devlet Hastanesi'nde görev yapan Şakir Orbay isimli şahsın Cenab-ı Allah’a ve Peygamber Efendimiz’e karşı yapmış olduğu hadsiz açıklamaları büyük tepki çekti.

Hadsiz Açıklamalarda Bulunan O Dotor'a Tepki Yağdı

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç yaptığı açıklamada; “Hoşgörüyü emreden bir inancın ve toplumsal yapının parçası olarak; ayrıştırıcı, ötekileştirişi ve hatta bilinçli olarak ortaya dökülen mesnetsiz her bir söylem ve davranış, maneviyatına sadakatle bağlı toplumumuzun, sanılanın aksine tek yürek olmasını sağlamaktadır.

İsmin başındaki unvanı hak etmediğini düşündüğümüz Şakir Orbay tarafından ortaya konan ve Bafra’mızda sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere tüm toplumuzu derinden yaralayan düşünceler maneviyat gerçeği içinde taraf bulamadan yok olmaya mahkumdur.

Allah-ü Teâlâ’nın şafi isminden feyz ile şifa’ya vesile olmak gibi önemli bir mesleği icra ederek, on ayda 117, bir günde 8 organ nakli yaparak göğsümüzü kabartan OMÜ Tıp Fakültemiz doktorları nezdinde, kabiliyetindeki kutsal kaynağının farkında olan tüm doktorlarımızı hürmet ve saygı ile selamlıyor çalışmalarında başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

AK Parti Bafra İlçe Başkanı Avukat İbrahim Semiz de yaptığı açıklamada; “Dini inancımızla, Toplumun kutsal saymış olduğu değerlerimiz ile alay eden kişiden ve kişilerden bu millete bir fayda gelmez. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) hakaret eden Dr. Şakir Orbay’ı ve bu kişiye destek verenleri şiddetle kınıyoruz. Bu kişi ve kişilerin bir devlet kurumunda çalışmasını istemiyoruz. Hakkında yapılacak olan hukuki işlemlerin takipçisi olacağız. 04.11.2019 tarihinde Pazartesi günü Saat: 10:30 da Bafra Devlet Hastanesi önünde Sivil Toplum örgütleri tarafından yapılacak olan protestoya tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

MHP Bafra İlçe Başkanı Barbaros Turna konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “Topluma örnek olan insanların almış olduğu sorumluluk ve yüklendiği bir misyon vardır bu insanların içinde Sağlık sektöründe çalışan ve her insanın muhakkak bir acısına, yarasına ve hastalığına dokunmuş ve insanların üzerinde iz bırakmış olan Doktorlarımız da vardır. Bafra Devlet Hastanesi doktorlarından kendisine sayın demeye elim varmıyor Ali Şakir Orbay isimli bir doktor örnek olmak yerine toplumda infial yaratacak eylem ve söylemler içine girmiş ve Allah (C.C) Ayetleriyle ve Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) ile alay eden söylemler de bulunmuştur. Yazmış olduğu söylemleri tekrar dile getirerek daha fazla infiale sebep olmamak ve toplumda daha derin yaralar açmamak adına buradan yazmıyorum. Bu konuda Hastane doktorlarımızdan Sayın Erdem AYDIN Beyefendiyi hassas davrandığı ve olaya tepki koyduğu için kendisine teşekkür ediyor fakat kendisini tehditkar ve ağır ithamlarda bulunan yine başka bir doktorumuz olan Emre Karasulu adlı kişiyi de buradan kınıyorum ve şunu da unutmasınlar İnsanların dini inançlarına, milli ve manevi değerlerine herkesin saygı duyması hem insani hem de demokrasinin bir gereğidir. Bu konu ile ilgili yasal işlemlerin başlatılması tarafımızdan olumlu bir şekilde karşılanmış ve özellikle bu olayın hem hukuki hemde insani yönden takipçisi olacağımızı da herkesin bilmesini istiyoruz” diye konuştu.

CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin, yaptığı açıklamada; ‘’Bafra Devlet Hastanesinde görev yapan doktorların bulunduğu whatsapp gurubunda Allah (cc) Ayetleriyle ve Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) ile alay eden küfür ve hakaretler içeren paylaşımlarda bulunan doktoru şiddetle kınıyorum. Bu paylaşım "İnsanların değer yargılarına açıkça bir saldırı" dır. İnançlara hakaret eden bir mantığın insanlığın bütünü için bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Perçin sözlerine ‘’Allah, Peygamber düşmanı zatı şiddetle kınıyorum. Tüm yetkili mercilerden gereğinin ivedilikle yapılmasını talep ediyorum.’’ ifadelerine yer verdi.

Saadet Partisi Bafra İlçe Başkanı Mustafa Öcal da yaptığı açıklamada; “Bafra Devlet Hastanesi'nde çalışan Şakir Orbay isimli kişinin Cenabı Allah’a ve onun Rasulüne karşı yapmış olduğu terbiyesiz ve hadsiz açıklamaları şiddetle kınıyoruz. Bu toplum içinde ki Ateistllerin bile sıkıştığında İnşallah maaşallah dedikleri bir ülkede böyle terbiyesiz ve yaşadığı toplumun inançlarından habersiz yaşayan bu kişiye  Kabeyi yıkmaya gelen ebrehenin;Hazreti İbrahimi Aleyhisselamı yakmayaya çalışan Nemrut’un;Hz Musayı kızıldenizde boğmaya çalışan Firavunun Akibetlerini hatırlatıyoruz.Halkımız insanları;açıkca kin ve nefrete sevkeden bu paylaşım halkında kanuni işlemlerin ivedilikle başlatılmasını ve acilen Hastanede ki görevinden uzaklaştırılmasını talep ediyor.Bizlerde temel söylemimiz olan ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT Çizgisinde diyoruz ki;Bu milletin küllerini üfleseniz altından İSLAM çıkar.Bizler tarihin en şerefli milletiyiz 1000 yıldır İslama hizmetimizden dolayı Cenab-ı Allah bize bu şerefi ve medeniyeti nasip etti. İSLAM Sevgi BARIŞ dinidir.İşte tam da bu yüzden halkımız bu açıklama yada paylaşımdan dolayı tepkisini ortaya koyuyor.” Şeklinde konuştu.

Anadolu Gençlik Derneği Bafra ilçe yönetimi ilçemizde yaşanan Peygamberimiz’e yapılan hakaret ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bafra Devlet Hastanesinde çalışan bir şahsın, Rabbimize ve O’nun sevgili Peygamberi, Efendimiz’e yapmış olduğu hadsiz ve terbiyesiz açıklamasını sosyal medya aracılıyla öğrendik. Kendi iç dünyasında yaşadığını düşündüğümüz ahlaksız cümleleri, Efendimiz’e kurma cesaretini nereden aldığını bilmediğimiz şahsın, bu ifadelerini ne bizlerin ne de peygamber sevdalısı Bafralı halkımızın kabullenmeyeceğini bilmesini isteriz. Efendimiz’in doğum gününün yaklaştığı bu günlerde bilinmelidir ki Baframız bu kin ve nefreti kabul etmeyecektir. Kin ve nefret duygularını içinde taşıyan bu şahsın peygamber sevdalılarına hekimlik yapması söz konusu dahi olmamalıdır. Bu şahıs derhal Sağlık Bakanlığımız tarafından görevinden alınmalıdır. Olayın ortaya çıkmasını sağlayan yürekli doktorumuza teşekkür ediyoruz. Önce Ahlak ve Maneviyat düsturu ile çalışan Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 23:46

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER