banner1028

Er Utku Kalı, Yargılanmaya Başlandı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve 52 vatandaşın ölümü sonrası askeri istihbarat bilgilerini sızdırmakla suçlanarak tutuklanan er Utku Kalı’nın yargılanmasına başlandı.Hatay Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırılar...

Er Utku Kalı, Yargılanmaya Başlandı
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen ve 52 vatandaşın ölümü sonrası askeri istihbarat bilgilerini sızdırmakla suçlanarak tutuklanan er Utku Kalı’nın yargılanmasına başlandı.

Hatay Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırılar ardından Redhack isimli hacker grubu, jandarma istihbarata ait olduğu iddia edilen belgeleri açıkladı. Belgelerin yayınlanmasından sonra soruşturma başlatan savcılık Amasya Cezaevi’nde görev yapan 7 aylık asker Jandarma Er Utku Kalı’yı gözaltına aldı ve Kalı, 148 gün önce çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Devletin gizli bilgilerini sızdırmakla suçlanan Utku Kalı'nın davasının can güvenliğinden dolayı Samsun'da görülmesine karar verildi. Özel yetkili Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen yargılamanın ilk duruşmasına er Utku Kalı, intihar meyilli olup İstanbul GATA'da psikoloik tedavi gördüğü için duruşmaya katılmadı. Sivas Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve tedavisi İstanbul'da devam eden Utlu Katı'nın yerine duruşmada avukatları hazır bulundu. Utlu Kalı'yı duruşmada avukat ablası Ceren Kalı, avukat amcası İbrahim Kalı ile birlikte 4 avukat savundu. Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Haluk Koç, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Atalay ve Kalı ailesi katıldı.

Milletvekilleri Aygün, Koç ve Cihaner yargılama sırasındaki gelişmeleri anbean cep telefonları ile twitter'den paylaştılar. Polis adliye önünde ve adliye içinde geniş güvenlik önlemi aldı. Av. Selin Yılmaz, müdafisi bulunduğu Utlu Kalı'nın GATA'da tedavi gördüğü için duruşmada hazır edilen tanıkların dinlenmemesini ve Utlu'nun duruşmada hazır edilerek dinlenmesini talep etti. Savcı bu talebi reddetti. Av. Şerif Özgür Urfa ise dosyadaki bilirkişi raporlarına itiraz etti ve iddianamenin ve bilirkişi raporunun bilimsel bir yanının olmadığını ileri sürerek, "Eğer sızdırıldığı söylenen belgeler ise bu sanık sandalyesinde Utlu değil, 50 kişinin ölümünden sorumlu sebep olanlar olmalıdır ve bunlar yargılanmalıdır" dedi.

Utku'nun ablası Av. Ceren Kalı ise, "Utlu Kalı, 24 Mayıs'ta askeri mahkeme tarafından askeri disiplini bozduğu, kaçma şüphesi bulunduğundan tutuklandı. GATA'da tutuklu koğuşundan tedavi görmektedir. Ciddi işkencelere maruz kalmıştır. 6 Ağustos'ta Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde bu rapor edilmiştir. 148 gündür moruz kaldığı işkenceyi kamuoyunun ve mahkemenin takdire bırakıyorum. Yattığı hastanede farelerin cirit atıp tuvalet korusunun bulunduğu bir yerde tutulmaktadır. İntihar girişimi devam etmektedir. Psikolojik tedavi görüyor. Olay Utku'nun ölümüyle sonuçlanacaktır. Adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmalıdır. Bu sağlığının düzelmesi için olumlu olacaktır" diye konuştu.

Diğer avukatlar da müvekkillerinin tutuksuz yargılanmasını ve mahkemenin görevsizlik kararı vermesini talep ettiler. Mahkeme heyeti sanık avukatlarının talepleri doğrultusunda duruşmada hazır edilen tanıkların sanık duruşmada hazır edilince dinlenmesine karar verdi. Utlu Kalı'nın kaçma şüphesi, delilleri karartma şüphesi ve alacağı cezanın alt ve üst sınırı göz önünde bulundurularak tahliye talebinin reddine ve tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 11 Kasım 2013 tarihine erteledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün ve abla Av. Ceren Kalı, duruşma çıkışı Samsun Adliyesi önünde davayla ilgili açıklamada bulundular. Milletvekili Haluk Koç, "Dava teknik bir dava belgeler ortada, Utku'nun sağlık durumu ortada. Bütün bunlar belirtilmesine rağmen tutukluluk süresi de belli bir noktaya gelmişken adli kontrol mekanizması altında tutukluluğunun sona erdirilmesi, tahliye talebi mahkeme tarafından reddedildi. Bunu anlamak mümkün değil. Reyhanlı odalıyla ilgili bu davanın konusunun dışında gelişen sürece herkes buluyor. Bu patlamayı üstlenen var. Bunları kendi belgeleriyle dünya kamuoyuna açıkladılar. Bütün bunlar yaşanmışken Türkiye uzantıları, Türkiye'nin Suriye politikası. Bütün bunlar sorgulanması gerekirken maalesef er Utku Kalı burada sorumlu tutuluyor. Çok farklı bir tablo yaşanıyor. Bir yargılama aşamasındayız. Reyhanlı ile ilgili esas yargılanması gerekenler, Türkiye'yi bu bataklığa sürükleyenler burada siyaseten sorumlu olanlardır. Bunu açıklıkla ifade ediyoruz. Çünkü orada patlamaya sebep olan araçların Türkiye'ye girmesi, Ankara'da Konya'da dolaşması ve ondan sonra patlamanı olacağı saate kadar takip edilmesi ve patlamanın önlenmemesi bir takım soru işaretleri bırakıyor. Esas yargılanması gerekenler budur. Bir istihbarı bilgi doğru olsa olmasa bu konu değil, bu patlama oluncaya kadar takip edilmesi ve önlem alınmamasıdır. Esas sorumlular buradadır" diye konuştu.

Milletvekili İlhan Cihaner, “Sağlık riski taşıyan bir sanık söz konusu. Buraya getirilmesi sistemin kendi sorumluluğunda olduğu halde bununu bir tutuklama nedeni olarak kaydı geçilmesi aklın alacağı bir şey değil. 10 yıl içinde devletin hiç bir gizli bir şeyi kalmadı. Ordu'dan gizli belgeler sızdırıldı. Ancak kimse yargılanmadı" şeklinde konuştu.

Şuan bir tarih yazıldığını ifade eden Milletvekili Hüseyin Aygün, "Utlu 5 yıl sonra, 10 yıl sonra kahramanlık madalyası alacak. Bugün tahliye edilmemesine TBMM'deki El Kaideciler çok sevinecekler" ifadelerini kullandı.

Abla Av. Ceren Kıla ise Utku’nun, GATA'da hala psikolojik tedavi gördüğünü ve çok kötü şartlar altında tutulduğunu ileri sürerek, "Burada belgeler gerçek ise esasen Utku'nun değil, 50'ye yakın vatandaşımızın ölümünden sorumlu olanların yargılanması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2013, 02:29
banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997