banner1020
banner978

Alaçam’da Pilav Günü Etkinliği

Samsun'un Alaçam İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Alaçam Ziraat Odası ve çeltik üreticilerince ortaklaşa “Pilav Günü Etkinliği” düzenlendi.Pazar yerinde düzenlenen etkinliğe Alaçam Kaymakam Vekili Saadettin Doğan, Alaçam...

Alaçam’da Pilav Günü Etkinliği
Samsun'un Alaçam İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Alaçam Ziraat Odası ve çeltik üreticilerince ortaklaşa “Pilav Günü Etkinliği” düzenlendi.

Pazar yerinde düzenlenen etkinliğe Alaçam Kaymakam Vekili Saadettin Doğan, Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar, Alaçam İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Güreş, Alaçam Ziraat Odası Başkanı Nail Er, daire amirleri, muhtarlar, alaçam esnafları, çeltik üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen pilav gününde çeltik üreticileri adına bir konuşma yapan Soğukçam köyü çiftçilerinden Mahmut Yılmaz, Alaçam’ın önemli çeltik üretim alanlarına sahip olduğunu söyledi. Yılmaz, “15 bin dekarlık alanda 13 bin 500 ton çeltik üretilmekte olup yaklaşık olarak 8 bin 100 ton pirinç elde edilmektedir. İlçemiz İklim, toprak yapısı ve arazi bakımından çeltik üretimi için en uygun bölgelerdendir. İlçemizde kendine has özellikte ve görünüşte çeltik ve bunun akabinde lezzet bakımından üstün pirinç üretilmektedir. Yaklaşık 50 yıldır çeltik yetiştiriciliği yapılan ilçemizde özellikle son yıllarda sertifikalı tohumların kullanılması ile yüksek verim elde edilmekte ve çiftçilerimizin çeltik yetiştiriciliğine ilgisi de artmaktadır. Çeltik fabrikasının kurulması ile ilçemizde çeltik üretimi kuşkusuz artacaktır. Piyasa koşullarında kilogram fiyatı şu an 1,2 - 1,4 TL ye satılabilen çeltik kurulacak fabrikada işlenip pirinç hale getirilerek paketlendiğinde piyasada kilogram fiyatı 2.5 liraya satılabilecektir. Ayrıca ‘Alaçam’ markası adıyla pirincin üretilip tescillenmesi sayesinde ilçemizin adı da tüm yurda duyurulacaktır” dedi.

Çiftçi Mahmut Yılmaz’ın çeltik üreticileri adına yaptığı konuşmanın ardından etkinlik pilav ve ayran ikramı ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 17:52
banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER