banner1028

Alaçam Merkez Fatih Kur'an Kursu Açıldı

Samsun’un Alaçam ilçesinde yapımı tamamlanan Merkez Fatih Kur’an Kursu; Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Milletvekili Ahmet YENİ, Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ ve İlçe Müftüsü Ali TOPRAK’ın açılış kurdelasını kesmesi ile resmi açılışı yapıldı.

Alaçam Merkez Fatih Kur'an Kursu Açıldı

Samsun’un Alaçam ilçesinde yapımı tamamlanan Merkez Fatih Kur’an Kursu; Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsun Milletvekili Ahmet YENİ, Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ ve İlçe Müftüsü Ali TOPRAK’ın açılış kurdelasını kesmesi ile resmi açılışı yapıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Etyemez Mahallesi İmam Hatibi Adem GÜLTEKİN’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

 

Sunuculuğunu Alaçam Fatih Kuran Kursu Müdürü Senai SERT yaptı. Açılış konuşmasında İlçe Müftüsü Ali TOPRAK şunları söyledi:  “Nesiller boyu yaşatmak için her şeyi göze aldığımız Kuranı gelecek nesillere aktarmak için, başka dinlerden gelip bizim kapımızı çalanlara karşı kendimizi korumak için Kuranın öğretilmesine bu gibi müesseselere ihtiyaç vardır. 24 Temmuz 2013 tarihinde temeli atılan hafızlık yatılı ve 90 öğrenci kapasiteye sahip Fatih Kuran Kursu inşaatının yapımı planlandığı üzere 4 katlı 2000m² kapalı alana sahip Kuran Kursu inşaatı yapılan yardımlar yerinde kullanılarak bu hale getirildi. Kuran Kursumuz 24 Kasım 2014 yılında Eğitim ve Öğretime başladığını resmi açılışının ise bugün gerçekleştirilmiştir. 90 öğrenci kapasitesine sahip Fatih Hafızlık ve Yatılı Kuran Kursumuz vatanını, milletini ve dinini seven genç nesillerin yetişmesine katkı sağlayan inşaatımıza tüm vatandaşlarımızın maddi ve manevi desteklerini yardımlarını esirgemeyen hayır sahiplerine teşekkür eder; Yüce Rabbim’den sağlık, sıhhat ve afiyet dilerim.” dedi.

 

Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR; Kuran Kursunun güzel bir hizmet olduğunu ve bütün hayırseverlere, hayra gönül vermiş yardımseverlere örnek teşkil ettiğini söyledi.

 

Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp ÇAĞLAR; Kur'anın insanlara doğru bir şekilde anlatılmasında ve bu eğitiminde müftülük kanalıyla yapılmasının doğruluk açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Ayrıca bu Kuran Kursunu yaptıranlara ve burada emeği gecen herkese teşekkür etti.

 

Samsun Milletvekili Ahmet YENİ; Çocuklarımızın dini eğitim alabilmesi için bir fırsat olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ: “Kur’an kurslarından daha fazla vatandaşımızın yararlanmasına imkân sağlamak üzere, Genel Müdürlüğümüzce muhatap kitlenin ilgi ve ihtiyaçlarını önceleyen bir anlayışla programlar hazırlanmakta, böylece kamuda veya özel sektörde çalışan/çalışmayan, erkek-kadın, çocuk-yetişkin her yaş ve seviyeden bireyin, istedikleri öğretim programlarına, istedikleri gün ve saatlerde katılımları amaçlanmaktadır. Nitekim 2013–2014 eğitim-öğretim döneminde İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programı’ndan 1 milyon 121 bin 440, Hafızlık ve Hafızlık Eğitimi Temel Öğretim Programı’ndan ise 37 bin 85 kişi istifade etmiştir.  Ayrıca yeni bir uygulama olarak bu eğitim-öğretim yılından itibaren, mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında her il ve ilçede bir Kur’an kursunun açık tutulması sağlanacaktır. Böylece mesai saatleri içerisinde kurslardan faydalanma imkânı bulamayan vatandaşlarımızın da Başkanlığımızın yaygın din eğitimi hizmetlerinden yararlanmalarına imkân tanınmış olacaktır.” dedi.

 

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN: “Hafızlık yeryüzünde hiçbir kitaba nasip olmamış bir güzelliktir. Kur’an’ın tamamını ezberinde tutan yeryüzünde milyonlarca insan var. Hafızayı ve kalbi canlı bir Kur’an’a dönüştürmek çok farklı bir duygudur. Milletimiz Kur’an hafızı olmaya, hafızalarımızı canlı Kur’an’a dönüştürmeye tarih boyunca önem vermiştir. O kimse kalbini canlı Kur’an’a dönüştürdükten sonra artık kimsenin kalbini kıramaz, kâinata Allah’ın nazarıyla bakar. Kur’an eğitiminde bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Hafızlık yapan çocuklarımızda sadece ezberlemeyi değil, ezberlediğini anlamayı ve anladığını da milletimizle paylaşmayı en az ezber kadar önemsiyoruz. Gençlerimiz manalar dünyasıyla tanışmalı. Kur’an yaratıcıyla konuşmaktır. Hafızlık yapan gençlerimiz bu konuşmadan haberdar olmalı. Elbette Kur’an’ı ezbere dahi okumak ibadettir ancak okuduğumuzu anlamak son derece önemlidir. Anlamak ta yeterli değil, anladığımızı hayatımızla buluşturmalıyız.” dedi.

 

Program sonunda İlçe Müftülüğü tarafından Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ ve Samsun İl Eski Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin ÖZTÜRK’e birer çiçek takdim edildi. Açılış programına katılan yaklaşık 700 kişilik davetliye ikramlarda bulunarak program son buldu.

Kaynak : alacam55.com

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2015, 17:04

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER