banner978

Çelebi’den Çocuk Antrenmanı İçin Öneriler

19 Mayıs Ballıca Gençlik Spor Kulüp Başkanı ve Milli Antrenör Bilal Çelebi; “Kurumda ki eğitimcilerimizin ve velilerimizin bu konuda ilgilenmeleri gerekmektedir” dedi.

Çelebi’den Çocuk Antrenmanı İçin Öneriler

19 Mayıs Ballıca Gençlik Spor Kulüp Başkanı ve Milli Antrenör Bilal Çelebi; “Kurumda ki eğitimcilerimizin ve velilerimizin bu konuda ilgilenmeleri gerekmektedir” dedi.

 

Antrenör Çelebi; “Spor müdürlüğümüz ve milli eğitim müdürlerimize, öğretmenlerimize ve beden eğitim öğretmenlerimize bu alanda antrenörlerimize gereken desteği vermelerini arzuluyorum gerekirse okullara antrenörlerimizi yaralanmak ve branşında eğitmenlik alanları açmak ve gençleri ufak yaşta sporun ve spor dallarına yaymak gerekir. Çoğu öğrencilerimiz nefes kontrollerini ve kültür-fizik alanlarında zayıf olduğunu biliyoruz. Herkesi üzerlerine düşen görevi yapacaklarına inanıyorum ve bu konuda bizlere destek bekliyoruz. Velilerin spor konusunda ihmalkarlık olduğunu görüyorum bazen de disiplin şart gerekirse çocuklarıyla da olsa spor yapmalılar spor yapmayan genç ve çocuklar ilerde vücut direncini kaybediyor sahip bizler çıkmamız lazım bu konuda gördüğüm kadar verdim, duymazlık var velilerin bu konuda daha tutarlı olmalarını arzuluyorum. Çocuklara sporu sevdirmek için neler yapılabilir? Çocuğunuzun ilgi alanlarını bilerek ve ona örnek olarak bunu sağlamak mümkün mü? İşte uzmanından spor ve çocukla ilgili merak ettikleriniz.

 

Bu bölümde hepimizin en değerli varlığı olan çocuklarımızın ve çocuğun üzerine egzersizin yaptığı etkileri; yetenek ve yetenek seçimi konusunu ve de çocuğun büyüme ve gelişme dönemlerini aktarmaya çalışacağız.  Bu genel konularla ilgili daha detaylı bilgileri kaynaklar bölümünden ulaşacağınız kaynaklardan bulabilirsiniz. Bu konularla ilgili sorularınızı da bilgimiz çerçevesinde yanıtlamaya çalışırız” dedi.

 

ÇOCUK ve EGZERSİZ

1-Çocukluk dönemi nedir?

Çocukluk dönemi doğumdan itibaren 11-12 yaşına kadar süren bir zaman kapsar.  0-1 yaş süt çocukluğu,  1-3 yaş küçük çocukluk,  3-6 yaş okul öncesi çağı,  6-10 yaş birinci okul çocuğu çağı,  10-12 yaş ikinci okul çocuğu çağı olarak kabul edilir. Ancak yaşa bağımlı kalmadan, doğumdan itibaren çocuğun,  fiziksel,  zihinse ve psikolojik gelişimindeki seyrine bakarak cinsel olgunluğa erişmesine kadar olan sürecin çocukluk dönemi olarak ele alınması gerekir.  çünkü, kimi çocuk akranlarına göre, daha erken veya geç gelişebilir.

 

Çocukta antrenmanın tehlike ve riskleri nedir?

Çocuklarda performansın birdenbire ve geçici olarak yükselmesi gözlenir.  Küçük yaşta antrenmana başlamanın negatif psikolojik etkileri ile ilgili çalışma sayısı azdır. Bir çalışmada Varek,  performansları tekrar düşen çocukların şoka girdikleri ve spor yaşamlarını zamanından önce bitirdiklerini yazar. çocukta antrenman tek yönlü uygulanmamalıdır. Cottea,  yaptığı çalışmalarda antrenman tek yönlü  uygulandığında özellikle iskelet sistemi üzerinde olumsuz etkiler gözlendiğinden söz etmektedir. Ayrıca, tek yönlü antrenman programı uygulandığında en riskli spor dallarını cimnastik  sırıkla yüksek atlama , kürek , cirit halter, trambolin ve kule atlama olduğu görülmektedir.

 

Çocuk antrenmanı için önerileri nelerdir?

Belirli bir spor dalına yönlendirilen çocukların ebeveynlerine,  bu alanda çocuğu bekleyen şanslar ve riskler açıklanmalıdır. çocukta sportif başarının, okulu ve geleceğini ikinci plana atmaması sağlanmalıdır.  çocukların aileleri ve özellikle okuldaki beden eğitimi öğretmenleri ile sıkı  diyaloglar kurulmalıdır.

 

Çocuk ve gençlerde motorik özelliklerin gelişiminde duyarlı  dönemler hangileridir?

Erkek  çocuklarda motorik özelliklerin en yüksek artış gösterdiği yaşlar 4-6-8-13-14 yaşları olarak  görülmektedir. 9, 11 ve 15  yaşlarında gelişme  az olurken , 3, 5, 7, 12, 16, ve 17nci yaşlarda gelişme hiç görülmemektedir.  Kız çocukları ve gençlerinde ise en yüksek artış 4, 6, 9, 10 yaşlarında görülürken ;8, 11, 12 ve 13 yaşlarında daha az artış görülmektedir.  Kızlarda 3, 5, 7, 14, 15, 16 ve 17nci yaşlarda gelişme hiç görülmez. 

 

Ağırlık çalışmalarının boy uzamasına etkisi nedir?

Ağırlık çalışmalarına başlama yaşında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, büyüme çağıdır.  Özellikle fiziksel gelişme sırasında , boyun uzaması, kemiklerin epifiz adı verilen  büyüme noktalarından  sağlanır.  Burada epifiz bölgelerine gelen darbeler ve o bölgelere binen fiziksel  yük, bu bölgelerin erken kapanmasına neden olur.  Böylece kemiğin büyümesi, boyun uzaması engellenmiş olur. -çocuk ve gençte dayanıklılık antrenmanının özellikleri nelerdir? Çocukluk ve gençlikte, dayanıklılığın en hassas olduğu dönemler erkeklerde ve kızlarda 4 yaşından sonraki dönemde rastlanmaktadır.

 

Konuyu biraz daha açarsak, erkeklerde 14 ve 15 yaşlar dayanıklılığın çok kolay geliştirilebileceği dönemlerdir.  Kızlarda bu dönem 13 yaş olarak görülür.  Bilimsel çalışmalar,  çocukların ergenlik dönemi öncesi devamlı yüklenmelere ve interval (aralı) antrenmanlara uygun olmadığını göstermiştir.  Bu nedenle okul öncesi ve okul dönemlerinde dayanıklılık  antrenmanlarının içeriği   genelde oyun formu şeklinde olmalıdır. Bunlar ebeleme,  stafet yarışları, yer  değiştirme oyunları gibi eğitsel oyunlar olabileceği gibi yakan top, mini basketbol, mini futbol gibi küçük takım oyunları da olabilir.

 

Ayrıca piramidal yüklenme şeklinde (1-2-3-2-1 dakikalık) koşular da aralarında birer dakikalık dinlenme verilerek uygulanabilir.  Devamlı yüklenme şeklinde de 5-10-15 dakikalık koşular yapılabilir.  Ergenlik dönemi sonrası ise normal dayanıklılığı geliştirici çalışmalara başlanabilir. Çocukta ve gençte hareketliliğin özellikleri nelerdir? Eklemlerin hareket genişliği, yani hareketlilik erkek çocuklarda 4 ve 8 yaşları, kızlarda ise 4 ve 13  yaşları  büyük önem taşımaktadır.  Bu yaşlarda artış büyük orandadır.  Erkeklerde 6, 9, 13 ve14 yaşları ile kızlarda 6, 9 ve 12 yaşlarında da düşük oranda artışlar gözlenebilir.

 

Altınova Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 19:43

Hasan Eren

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER